Sieci bezprzewodowe – Router a Modem, konfiguracja

W tym krótkim artykule zawarte są informacje o sieci bezprzewodowej, poprawnej konfiguracji routera oraz teorii związanej z podanymi zagadnieniami.

Sieć bezprzewodowa

 

Sieć bezprzewodowa (WLAN) jest siecią lokalną, która została stworzona bez użycia okablowania. System ten został zaprojektowanym w celu wyparcia tradycyjnej sieci kablowej. W sieci WLAN kable zostają zastąpione przez fale radiowe, które wykorzystują odpowiednie częstotliwości do przesyłania informacji.

Sieć wi fi

Sieci bezprzewodowe najczęściej są wykorzystywane do udostępniania Internetu. Dzięki temu, że dostęp ten możliwy jest bez okablowania, sieci WLAN w dużym stopniu zastępują  sieci kablowe. Dzięki temu udostępnianie Internetu stało się dużo prostsze. Jedną z u standaryzowanych technologii jest sieć Wi-Fi.

Do urządzeń, które realizują działania sieci WLAN można zaliczyć router, czy modem. Co raz częściej pojawiają się pytania: jaka jest różnica między modem, a routerem. Wiele osób nie jest w stanie również wskazać podstawowych różnic między tymi urządzeniami. Zanim rozpoczniemy właściwą cześć konfiguracji routera, zacznijmy od omówienia podstawowych właściwości i zastosowania związanych z tą tematyką.

Router a Modem

Router i modem to w rzeczywistości dwa zupełnie inne urządzenia, nie tylko w budowie i wyglądzie, ale również różniące się przez spełniające zadania. Główną rolą modemu jest przemiana sygnału, modulacja i demodulacja.

 

Dzialanie modemu

(działanie modemu)

Modulacja polega na tym że kiedy z naszego urządzenia wysyłamy sygnał w postaci cyfrowej to nie może on zostać przesłany przez połączenie telefoniczne dlatego też modem musi go zamienić na sygnał impulsów analogowych (jak na załączonym wyżej obrazku). Gdy sygnał jest już w postaci analogowej może zostać spokojnie przesłany. Kiedy taki sygnał dociera do odbiorcy zostaje on odebrany. W tym momencie następuje demodulacja zamieniająca sygnał analogowy na sygnał cyfrowy. I to cała praca modemów. Routery pełnią inną funkcję. Ich rola polega na tworzeniu sieci lokalnych. Pobierany jest adresy IP urządzeń do niego podłączonych a następnie umieszczany w specjalnej tablicy. Dzięki temu rozwiązaniu można łączyć się z innymi urządzeniami bezprzewodowo (za pomocą WiFi). Dane które są przesyłane w specjalnych pakietach danych mogą zostać wysłane do innych urządzeń bądź do sieci w zależności od przeznaczenia. Dodatkowym elementem różniący te komponenty to budowa. Routery zazwyczaj posiadają antenę służącą do bezprzewodowego łączenia się z innymi urządzeniami, natomiast modemy są małej wielkości.

Podsumowując Router (trasownik) to urządzenie sieciowe, służące do łączenia różnych sieci. Pełni więc rolę węzła komunikacyjnego.  Router jest w stanie przekazywać pakiety z różnych sieci źródłowych do docelowej. Router przyda się wtedy, gdy w firmie lub domu znajduje się kilka komputerów lub urządzeń z możliwością dostęp do Internetu (np. telewizor, telefon). Wszystkie urządzenia można wówczas podłączyć do routera i wspólnie łączyć połączyć je bezprzewodowo.

 

Poprawna konfiguracja Routera

 

Większość routerów konfiguruje się w taki sam sposób. Jednak zanim rozpoczniesz podłączanie kabli zastanów się w jakim miejscu umieścisz swój router. Nie powinien on być schowany za jakimiś urządzeniami, które mogą ograniczyć jego zasięg. Nie umieszczaj routera w pobliżu typowych źródeł zakłóceń transmisji bezprzewodowej (takich jak kuchenki mikrofalowe, komputery). Najlepiej jest ustawić go w samym środku mieszkania, aby dostęp do routera z zewnątrz był jak najmniej możliwy, zaś swoim zasięgiem obejmował całe mieszkanie.

 

 Router

 

Pierwszym krokiem jest podpięcie kabla zasilającego pod router. Jedną z końcówek kabla należy podpiąć pod źródło prądu (gniazdko, listwę), zaś drugą w miejscu oznaczonym cyfrą 1.

Kolejnym krokiem jest podłączenie przewodu telefonicznego do rozdzielacza (umiejscowionego w gnieździe telefonicznym) i do gniazda LINE w modemie ( cyfra numer 3).

Ostatnim elementem jest podłączenie przewodu ethernetowego do karty sieciowej komputera i do dowolnego gniazda w modemie (cyfra 2).

Tak podpięty router można zacząć konfigurować do poprawnej pracy z Internetem.

Po uruchomieniu komputera należy zmienić ustawienia karty sieciowej.

a) jeśli twój system operacyjny to Windows XP:

Panel sterowania / Połączenia sieciowe i internetowe / Połączenia sieciowe /Połączenia lokalne

PPM (Prawy Przyciskiem Myszy) kliknij na ikonę Połączenia lokalne i wybierz właściwości.

W nowo otwartym oknie wybierz opcje: Uzyskaj adres IP automatycznie oraz Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie.

b) jeśli twój system operacyjny to Windows 7:

Panel sterowania /Sieć i Internet / Wyświetl stan sieci i zadania /Zmień ustawienia karty sieciowej

PPM kliknij na ikonę Połączenia lokalne i wybierz właściwości.

W nowo otwartym oknie wybierz opcje: Uzyskaj adres IP automatycznie oraz Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie.

 

Klejonym niezbędnym elementem jest uruchomienie przeglądarki internetowej. W polu adresu należy wpisać odpowiedni ciąg cyfr, który umożliwi przejście do ustawień routera. Jeśli nie znamy właściwego adresu należy zajrzeć na opakowanie urządzenia, lub na jego spód. Tam bowiem znajduje się naklejka z szukanym adresem.

Z dodatkową pomocą przychodzą nam różne serwisy, np. http://www.phenoelit-us.org/dpl/dpl.html,  który oferuje nam pomoc w wyszukaniu domyślnych haseł i loginów do naszych routerów.

Po wpisaniu adresu uruchomi się menu ustawień rutera. Tam należy wpisać odpowiednie dane zawarte w umowie, takie jak Numer usługi (login) oraz Hasło.

 

3 komentarze
  1. Limera1n
  2. Michał
  3. Adam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *