Prędkość odczytu i zapisu danych na dysku twardym

W dzisiejszym wpisie pokażemy jak w łatwy sposób przy użyciu poleceń konsolowych sprawdzić prędkość odczytu i zapisu danych na dysku twardym.

Najważniejsze parametry dysków twardych:

Decydując się na zakup dysku twardego zwracamy uwagę na kilka podstawowych informacji, są to:

 • pojemność dysku (obecnie w Terabajtach)
 • wielkość bufora (cache)
 • interfejs pod który podpinamy dysk (SATA, ATA, SCSI, SAS)
 • prędkość obrotowa talerzy np 7200rpm
 • cena dysku
 • rodzaj dysku: SSD czy tradycyjny
 • wydajność

Wydajność jest to ogólny parametr w skład którego wchodzą: szybkość transferu danych – mówi nam o tym z jaką prędkością dane są przesyłane z talerza do elektroniki dysku, średni czas dostępu parametr ten podawany jest w milisekundach, a otrzymujemy go przez zsumowanie średniego czasu wyszukiwania i opóźnienia. Na rynku istnieje wiele modeli dysków twardych, które różnią się od siebie szybkością zapisywania i odczytywania danych a z pewnością właśnie te parametry będą miały wpływ między innymi na szybkość działania naszego komputera.

W momencie kiedy chcemy zainstalować nowy system operacyjny a posiadamy kilka dysków twardych warto sprawdzić, który z nich jest najszybszy, aby to właśnie na nim znalazł się nowo zainstalowany system.

Przed przystąpieniem do testowania dysku, zaleca się wyłączenie wszystkich programów, które mogą odczytywać czy też zapisywać dane na dysku.

Uruchomienie Konsoli cmd

Drugim krokiem jest uruchomienie wiersza poleceń (ważne aby uruchamiać go jako administrator). Klikamy na okienko „Start” -> 1, następnie w polu wyszukiwania wpisujemy komendę cmd -> 2 następnie z górnego menu „programyklikamy PRAWYM klawiszem myszy na ikonkę cmd.exe i wybieramy opcję URUCHOM JAKO ADMINISTRATOR (Open as Administrator) . Otworzy się czarna konsola programu CMD.exe..

Uruchamiamy wiersz poleceń

PRĘDKOŚĆ ZAPISU DYSKU

Przechodzimy  teraz do przetestowania szybkości odczytywania i zapisywania danych na dysku. W konsoli, która się uruchomiła wpisujemy polecenie:

winsat disk -seq -write -drive c

dzięki niemu sprawdzimy PRĘDKOŚĆ ZAPISU danych na naszym dysku, a dokładniej mówiąc na partycji C:, bo taką literę podaliśmy na samym końcu komendy.

sprawdzenie PRĘDKOŚCI ZAPISU danych na dysku

Prędkość zapisu wynosi 115,36 MB/s

Jeśli chcielibyśmy sprawdzić prędkość zapisu danych na partycji D, to na końcu komendy wystarczy zmienić literkę c na d

winsat disk -seq -write -drive d    i nacisnąć ENTER

Skąd masz wiedzieć jakie nazwy mają partycje stworzone na Twoim dysku/dyskach twardych? Bardzo proste otwórz Mój komputer na pulpicie lub przez przycisk Start i Twoim oczom ukaże się okienko z dyskami oraz stworzonymi na nich partycjami :

Nazwy partycji na dysku twardym

PRĘDKOŚĆ ODCZYTU DYSKU

W celu sprawdzenia PRĘDKOŚĆ ODCZYTU dysku, lekko modyfikujemy poznaną komendę słowo write (zapis) zamieniamy na read (odczyt), a komenda dla przykładowej partycji C: wygląda następująco:

winsat disk -seq -read -drive c 

podobnie jak wcześniej wciskamy ENTER i po chwili otrzymamy wynik testu ile Megabajtów w ciągu sekundy system jest w stanie odczytać z dysku.

sprawdzenie szybkości odczytu danych z dysku

Prędkość odczytu wynosi 116,28 MB/s

Podsumowanie

W taki sam sposób jesteś w stanie przetestować wszystkie partycje znajdujące się na Twoim komputerze pozwoli Ci to wybrać najszybszą. Jak już wspomnieliśmy na początku to właśnie na tej najszybszej powinien znaleźć się system operacyjny Twojego komputera. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do komentowania.

 

10 komentarzy
 1. Tomek
 2. Adam
  • teacher
   • Maciek
  • Jacek
   • Pioter
 3. Konrad
 4. Piotr
 5. Marcin
  • teacher

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *