Segmentacja sieci komputerowych

Na czym polega segmentacja sieci komputerowych, co to są domeny kolizyjne i rozgłoszeniowe to i kilka innych ciekawych informacji dowiesz się z tego artykułu.

Segmentacja krótko mówiąc to podział sieci na kilka mniejszych części. Aby dokonać podziału sieci na kilka mniejszych należy skorzystać z urządzeń takich jak:

  • mosty
  • przełączniki
  • routery

Oddzielone od siebie segmenty sieci, nie będą sobie przeszkadzać w pracy, wszystko to dzięki wcześniej wymienionym urządzeniom, które potrafią w sposób inteligentny zablokować zbędny ruch co pozwala na znaczne jej odciążenie i zrównoważenie.

Przykład segmentacji sieci komputerowych.

 

segmentacja sieci switch

Segmentacja sieci za pomocą przełącznika


segmentacja sieci most

Segmentacja sieci za pomocą mostu


segmentacja sieci router

Segmentacja sieci za pomocą routera


Domeny kolizyjne

 

Domena kolizyjna

W sieci typu Ethernet urządzenia wysyłają dane w trybie rozgłoszeniowym tzw. broadcast. Każdy komputer wysyła sygnał do wszystkich innych, stacje wsłuchują rozsyłane pakiety i odbierają tylko dane przeznaczone dla siebie. Wadą takiego rozwiązania są tzw. sztormy broadcastowe, które powstają gdy stacja cyklicznie wysyła odpowiedzi na pytanie krążące w sieci w nieskończoność. Powoduje to nagromadzenie wysyłanych pakietów, co skutkuje zatorem w sieci.

Dodatkowym i często spotykanym problemem jest zjawisko kolizji, zachodzi ono w momencie gdy 2 lub większa liczba urządzeń jednocześnie zgłasza chęć nadawania danych – informacji. Podstawowym zadaniem osoby zajmującej się siecią jest zadbanie, aby kolizji oraz zatorów było jak najmniej, a komunikujący się użytkownicy nie obciążali całej sieci.

Przykład domen kolizyjnych

 

domena kolizyjna wzmacniak

Przykład domeny kolizyjnej gdzie urządzeniem jest wzmacniak

Na powyższym rysunku wszystkie urządzenia podłączone do sieci tworzą domenę kolizyjną, ponieważ wzmacniak nie potrafi filtrować ramek po adresach MAC kart sieciowych.

domena_kolizyjna_koncentrator

Przykład domeny kolizyjnej gdzie urządzeniem jest koncentrator

Każde urządzenie, które jest podłączone do koncentratora stanowi jedną domenę kolizyjną, ponieważ koncentrator podobnie jak wzmacniak pracuje w warstwie fizycznej modelu ISO/OSI  i nie potrafi filtrować ramek po adresach MAC.

domena kolizyjna koncentrator + wzmacniak

Przykład domeny kolizyjnej gdzie urządzeniem jest koncentrator i wzmacniak

Sieć która jest oparta na koncentratorze i wzmacniaku  stanowi jedną wielką domenę kolizyjną.

 

unikanie domeny kolizyjnej

Urządzenia sieciowe, które nie powiększają domen kolizyjnych

Stosując urządzenia sieciowe z warstwy łącza danych takie jak mosty, przełączniki bądź warstwy sieciowej np. routery łączone ze sobą sieci stanowią osobne domeny kolizyjne. Jest to bardzo pożądane rozwiązanie.

DOMENY ROZGŁOSZENIOWE

 

domena rozgłoszeniowa

 

Domena rozgłoszeniowąbroadcast domain jest logiczny segment sieci, w którym każdy host, czy też pozostałe urządzenia podłączone do sieci, mogą bezpośrednio transmitować do jakiegokolwiek innego urządzenia w tejże domenie, bez przechodzenia przez urządzenia rutujące. Warunkiem jest, by urządzenia dzieliły tę samą podsieć, bramę domyślną i były w tej samej VLAN. Ruch rozgłoszeniowy zostaje przekazany przez urządzenia należące do pierwszej i drugiej warstwy modelu OSI (fizycznej i łącza danych), tj. wzmacniaki, huby, bridge czy przełączniki. Są one odpowiedzialne za zwiększenie obszaru domeny rozgłoszeniowej. Domenę rozgłoszeniową ograniczać będą urządzenia trzeciej warstwy – routery. Można również utworzyć sieć wirtualną VLAN (sieć komputerowa wydzielona logicznie w ramach innej, większej sieci fizycznej ), która również ograniczy obszar domeny rozgłoszeniowej.

Domeny_rozgloszeniowe_i_kolizyjne1 Domeny_rozgloszeniowe_i_kolizyjne2 Domeny_rozgloszeniowe_i_kolizyjne3Zadanie:
Oblicz liczbę domen kolizyjnych oraz rozgłoszeniowych

 

Domeny kolizyjne domeny rozgloszeniowe

6 komentarzy
  1. FloppyLopezz
  2. Henryk
  3. wiku
  4. Polecam
  5. Marek Mostowiak
    • teacher

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *