Podłączenie okablowania komputera do płyty głównej – czyli podpinamy piny konfiguracyjne panelu przedniego

Każda płyta główna posiada szereg styków oraz złącz przedniego panelu do najważniejszych przycisków zaliczamy włącznik zasilania, resetu, diody sygnalizacyjne – dobre ich podłączenie będzie odpowiadało za prawidłowe reakcje naszego komputera. Podczas czynności związanych z podpinaniem pinów konfiguracyjnych takich jak RESET, POWER, możemy się kierować oznaczeniami na płycie głównej niestety są one często słabo czytelne, bądź nie zrozumiałe dla osób zaczynających przygodę z komputerami.

W pierwszej kolejności powinniśmy odszukać (najczęściej) przy jednej z krawędzi płyty głównej zbioru kilku czy też kilkunastu pinów ułożonych w dwóch rzędach.

Piny konfiguracyjne płyty głównej i przedniego panelu Piny konfiguracyjne płyty głównej i przedniego panelu Piny konfiguracyjne płyty głównej i przedniego panelu

Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z instrukcji płyty głównej znajdziemy tam wszystkie potrzebne dla nas informacje wraz ze schematami połączeń.

instrukcja_plyty_glownej

Na wtyczkach znajdziemy napisy, jednak poza nimi dobrze jest się przyjrzeć czy z drugiej strony nie znajdziemy wytłoczonej strzałeczki – informuje ona o biegunowości tzn. gdzie strzałeczka, tam plus + (chociaż są płyty, gdzie ta zasada się nie sprawdza !) Najlepiej zapoznać się z instrukcją.

biegunowosc_kabli

Najczęściej pojawiające się napisy na wtyczkach, które wpinamy:

PWRS, PWR, PW, PW SW, PS  Power SW – złącze za pomocą, którego włączymy lub wyłączymy komputer. Podłączamy do niego przewód przycisku włączania lub wyłączania komputera (Power SW). Do dwóch styków, podepnij 2 kabelki obudowy opisane w ten sam lub podobny sposób. Kierunek podłączenia w tym przypadku jest bez znaczenia.

RS, RE, RST, RESET – 2-kontaktowe złącze, do którego podłączamy 2-żyłowy przewód, resetujący komputer (RESET SW).  Podpięcia dokonujemy podobnie jak z przyciskiem Power.

PW LED, PWR LED, Power LED, Power Led +, Power Led –   wyjście do diody LED, do której podłączamy dwużyłowy przewód zapalający zieloną diodę sygnalizującą pracę komputera (Power LED).  Podczas podłączania pinów należy zwrócić uwagę na polaryzację. Jeżeli chodzi o biegunowość to ma ona znaczenie w momencie podpinania  wtyczek odpowiedzialnych za kontrolki LED. Pamiętaj o tym, że odwrotne ich podpięcie tzn. plus do minusa, a minus do plusa nie spowoduje uszkodzenia płyty głównej, a jedynym skutkiem będą nie działające diody umieszczone na obudowie naszego komputera, wówczas wystarczy odwrócić wtyczki czyli zmienić ich biegunowość, najlepiej zwrócić uwagę czy na wtyczce znajduje się strzałeczka informująca nas o tym który kabel jest oznaczony znakiem +

HD, HDD LED – złącze to należy podłączyć do kabla połączonego z diodą LED, sygnalizującą pracę twardego dysku (H.D.D. LED).

SP, SPK, SPIKER, SPKER – 4-kontaktowe złącze głośnika, do którego podłączamy 2-żyłowy kabel głośnika.

SP_SW (Suspend Switch) – charakterystyczna cecha płyt wykonanych w standardzie ATX, złącze umożliwiające podłączenie kabelka do przycisku przełączającego komputer w stan „uśpienia” (o ile taki przycisk na obudowie się znajduje).

SP_LED (Suspend LED) – złącze do diody sygnalizującej stan „uśpienia”. Rzadko wykorzystywane.

wtyczki_PWR_RS_PWLED_HDDLED_SPK

Patrząc na powyższy rysunek widzimy od góry:

RESET SW –  (2-pin RESET) podpinamy RESET SW do płyty głównej , niebieski kolor to “ + “
H.D.D LED  (2-pin IDE_LED) podpinamy HDD.LED do płyty głównej , pomarańczowy kolor kabla to “ + “
POWER SW  (2-pin PWR SW) podpinamy POWER SW do płyty głównej, szary kolor kabla “+”
POWER LED  (3-pin PLED) podpinamy POWER LED do płyty głównej, zielony kolor kabla “+”
SPEAKER  (4-pin) podpinamy SPEAKER do płyty głównej , czerwony kolor kabla to “+”

Podsumowanie:

Sposób podpinania pinów konfiguracyjnych panelu przedniego z płytą główną nie jest zbyt kłopotliwy, jednak może dziwić fakt, że producenci  płyt głównych nie wprowadzili jednego standardu, do podpięcia przy pomocy tylko jednego złącza, które w całości odpowiadało by za podłączenie wszystkich kabli w jeden tylko możliwy sposób. W znaczny sposób ułatwiło by to montaż osobom mniej doświadczonym.

Podobał Ci się artykuł oceń go:

[ratings]

7 komentarzy
  1. Barti
  2. Marek
  3. tomasz
  4. hmm
    • teacher
  5. Wiktor
    • teacher

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *