Podłączenie okablowania komputera do płyty głównej – czyli podpinamy piny konfiguracyjne panelu przedniego
Każda płyta główna posiada szereg styków oraz złącz przedniego panelu do najważniejszych przycisków zaliczamy włącznik zasilania, resetu, diody sygnalizacyjne – dobre ich podłączenie będzie odpowiadało za prawidłowe reakcje naszego komputera. Podczas czynności związanych z podpinaniem pinów konfiguracyjnych takich jak RESET, POWER, możemy się kierować oznaczeniami na płycie głównej niestety są one często słabo czytelne, bądź nie zrozumiałe dla osób zaczynających przygodę z komputerami.
W pierwszej kolejności powinniśmy odszukać (najczęściej) przy jednej z krawędzi płyty głównej zbioru kilku czy też kilkunastu pinów ułożonych w dwóch rzędach.
Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z instrukcji płyty głównej znajdziemy tam wszystkie potrzebne dla nas informacje wraz ze schematami połączeń.
Na wtyczkach znajdziemy napisy, jednak poza nimi dobrze jest się przyjrzeć czy z drugiej strony nie znajdziemy wytłoczonej strzałeczki – informuje ona o biegunowości tzn. gdzie strzałeczka, tam plus + (chociaż są płyty, gdzie ta zasada się nie sprawdza !) Najlepiej zapoznać się z instrukcją.
Najczęściej pojawiające się napisy na wtyczkach, które wpinamy:
PWRS, PWR, PW, PW SW, PS Power SW – złącze za pomocą, którego włączymy lub wyłączymy komputer. Podłączamy do niego przewód przycisku włączania lub wyłączania komputera (Power SW). Do dwóch styków, podepnij 2 kabelki obudowy opisane w ten sam lub podobny sposób. Kierunek podłączenia w tym przypadku jest bez znaczenia.
RS, RE, RST, RESET – 2-kontaktowe złącze, do którego podłączamy 2-żyłowy przewód, resetujący komputer (RESET SW). Podpięcia dokonujemy podobnie jak z przyciskiem Power.
PW LED, PWR LED, Power LED, Power Led +, Power Led – wyjście do diody LED, do której podłączamy dwużyłowy przewód zapalający zieloną diodę sygnalizującą pracę komputera (Power LED). Podczas podłączania pinów należy zwrócić uwagę na polaryzację. Jeżeli chodzi o biegunowość to ma ona znaczenie w momencie podpinania wtyczek odpowiedzialnych za kontrolki LED. Pamiętaj o tym, że odwrotne ich podpięcie tzn. plus do minusa, a minus do plusa nie spowoduje uszkodzenia płyty głównej, a jedynym skutkiem będą nie działające diody umieszczone na obudowie naszego komputera, wówczas wystarczy odwrócić wtyczki czyli zmienić ich biegunowość, najlepiej zwrócić uwagę czy na wtyczce znajduje się strzałeczka informująca nas o tym który kabel jest oznaczony znakiem +
HD, HDD LED – złącze to należy podłączyć do kabla połączonego z diodą LED, sygnalizującą pracę twardego dysku (H.D.D. LED).
SP, SPK, SPIKER, SPKER – 4-kontaktowe złącze głośnika, do którego podłączamy 2-żyłowy kabel głośnika.
SP_SW (Suspend Switch) – charakterystyczna cecha płyt wykonanych w standardzie ATX, złącze umożliwiające podłączenie kabelka do przycisku przełączającego komputer w stan „uśpienia” (o ile taki przycisk na obudowie się znajduje).
SP_LED (Suspend LED) – złącze do diody sygnalizującej stan „uśpienia”. Rzadko wykorzystywane.
Patrząc na powyższy rysunek widzimy od góry:
RESET SW – (2-pin RESET) podpinamy RESET SW do płyty głównej , niebieski kolor to “ + “
H.D.D LED (2-pin IDE_LED) podpinamy HDD.LED do płyty głównej , pomarańczowy kolor kabla to “ + “
POWER SW (2-pin PWR SW) podpinamy POWER SW do płyty głównej, szary kolor kabla “+”
POWER LED (3-pin PLED) podpinamy POWER LED do płyty głównej, zielony kolor kabla “+”
SPEAKER (4-pin) podpinamy SPEAKER do płyty głównej , czerwony kolor kabla to “+”
Podsumowanie:
Sposób podpinania pinów konfiguracyjnych panelu przedniego z płytą główną nie jest zbyt kłopotliwy, jednak może dziwić fakt, że producenci płyt głównych nie wprowadzili jednego standardu, do podpięcia przy pomocy tylko jednego złącza, które w całości odpowiadało by za podłączenie wszystkich kabli w jeden tylko możliwy sposób. W znaczny sposób ułatwiło by to montaż osobom mniej doświadczonym.
Ile razy widziałem komputer od środka tyle razy przerażała mnie myśl podłączenia wszystkich tych kabelków do płyty. Bałem się, że coś spale zepsuje. Otworzyłeś mi oczy, nie ma się czego bać wszystko jest jasne i proste. A jak się ma jeszcze instrukcję od producenta to ogóle bajka.
Dziękuje za proste objaśnienie i wytłumaczenie
Super, dziękuję!
Udało mi się podpiąć front panel do płyty głównej bez najmniejszego problemu.
Na pewno będę częściej sięgał do twoich wpisów.
Witam przełożyłem płytę główną IB250MH do nowej obudowy i mam problem bo mogę tylko podloczyc power SW i h.d.d LED . wtyczka ma bardzo ciasno i nie mogę reszty podpiąć. Ale podloczylem te dwa i komputer się włączył ale wiatrak CPU po chwili przyspiesza i się kręci na maksymalnych obrotach .w starej obudowie działa normalnie . proszę o pomoc
Cytat: „tzn. gdzie strzałeczka, tam plus +” no właśnie niby tak, jednak mam obudowę Chieftec, kupiłem ją kilkanaście lat temu nową, tak że nie jest z drugiej ręki i tam strzałeczki na wtyczkach są oprócz jednej wtyczki na czarnych przewodach i oczywiście jeśli się podłączy płytę kierując się strzałkami to jest źle, diody nie świecą (co jest oczywiste, wiadomo dioda przewodzi w jedna stronę).
Jedynie podłączanie to na zasadzie gdzie kolor tam plus jest ok. Dziwne z tymi strzałkami co?
Sam zauważyłem to już kilkukrotnie, że niekoniecznie strzałeczka identyfikuje gdzie mamy plus a gdzie minus.
Nie wiem gdzie podłączyć guzik włączający w starym komputerze
Najlepiej poszukać w instrukcji płyty. Wersję elektroniczną na pewno znajdziemy w necie